Strona główna » Palniki » Pellets

PALNIKISpalanie drewna odbywa się w dwóch etapach, zgazowywanie i samo spalanie gazu drzewnego.

Retortowy palnik BIOTEC skonstruowany jest tak by maksymalnie wykorzystać energię zawartą w drewnie. Oprócz nadmuchu powietrza do paleniska, palnik wyposażony jest w nadmuch powietrza wtórnego, ponad samym paleniskiem. To aby dopalić ulatniający się gazy co również daje czystsze spaliny. Dzięki tej technologii zużycie paliwa w palniku BIOTEC jest niskie.


W palnikach retortowych BIOTEC paliwo podawane jest do paleniska od spodu. Powstały podczas spalania popiół wypychany jest przez świeże paliwo od dołu i spada do popielnika.

Ponadto palnik BIOTEC wyposażony jest w pierścień który ma dwa zadania; wydalić popiół z paleniska jak i zruszać palenisko tak że żar równomiernie rozkłada się w całym palenisku co daje równomierne spalanie.

Zalety palnika retortowego 

Pellet (A) posuwany jest do paleniska (B). Nawet najdrobniejsze cząstki są spalane zanim (C) opuszczą palnik. Mikroprocesor dozuje dokładną ilość pelletu potrzebnego do uzyskania ustawionej przez użytkownika temperatury.
W palnikach gdzie pellety podawane są poziomo lub spadają do paleniska popiół nie ma możliwosci opuszczenia paleniska w naturalny sposób. To powoduje gromadzenie się popiołu w palenisku, co utrudnia spalanie. Takie rozwiązania wymagają częstego czyszczenia palnika, co najmniej raz w tygodniu. Dokładne dozowanie paliwa jest utrudnione przez trociny, które stanowią naturalną zawartość pelletu.