Strona główna » BiomasaBiomasa to szeroko pojęte określenie paliw z roślinnych uprawianych i różnego rodzaju odpadów organicznych.
Biopaliwa mogą być w formie gazowej, płynnej lub stałej.

Biopaliwa w formie gazowej to n.p. gaz metanowy powstały podczas utylizacji odpadów rzeźniczych i innych odpadów organicznych jak i odchodów zwierzęcych. Wykorzystanie energii z odpadów organicznych jest bardzo ważne dla czystego środowiska chociaż koszty inwestycyjne w tego typu zakłady są bardzo wysokie.

Biopaliwa w formie płynnej to znany przez większość konsumentów olej rzepakowy który może służyć zarówno do konsumpcji jak i znakomicie nadaje się jako paliwo w silnikach dieslowych starszej generacji. Innym biopaliwem płynnym to tak zwany 'Biodiesel'

Biopaliwa w formie stałej to tradycyjnie odpady z obróbki drewna jak trociny, zrębki czy uszlachetnione trociny w formie granulat tak zwany pellets. 
Od wielu lat prowadzi się, szczególnie w Skandynawii, uprawy roślin energetycznych jak wierzba energetyczna. Uprawy te stały się również popularne w Polsce lecz by taka specyficzna uprawa była opłacalna muszą one osiągać powierzchnie kilkadziesiąt hektarów.  Zbiory wierzby możliwe są po najwcześniej 3-4 latach uprawy kiedy ziemia jest zamarznięta i krzewy pozbawione liści. Po zbiorze pocięte łodygi wierzby mają około 50% wilgotności i wymagają dosuszenia.  Nakłady finansowe podczas 3 pierwszych lat są znaczne ponieważ nowe pędy trzeba chronić przed zachwaszczeniem jak i odpowiednio nawozić.

W ostatnich latach zaczęto wykorzystywać jako biomasę rośliny których tradycyjnym przeznaczeniem było żywność czy pasza dla zwierząt. 
Do takich biopaliw można zaliczyć owies, pestki słonecznika, makuchy rzepakowe, pestki wiśni.Nasza oferta palników na biomasę