Strona główna » Pelety
Pelety albo śrut drzewny jest paliwem w formie granulatu składającego się z trocin lub wiór drzewnych powstałych w tartakach przy produkcji desek i innych wyrobów drewnianych.

Palenie śrutem drzewnym jest czyste i w pełni ekologiczne, ponieważ pelety nie zawierają chemicznych dodatków typu kleje czy lakiery. Opalanie peletem nie dodaje emisji, CO2 co pozytywnie wpływa na środowisko.


 
Ogrzewanie śrutem drzewnym jest tanie. Koszt ogrzewania peletami jest na poziomie ogrzewania węglem i znacznie tańsze od ogrzewania olejem opałowym

Pelety są łatwo dostępne w całej Polsce. Na dzień dzisiejszy istnieje ponad 20 fabryk produkujących pellety w różnych częściach kraju.

Technologia palenia peletu wywodzi się z USA gdzie pellety spala się już od ponad 30 lat. W Europie technologia ta została wprowadzona pod koniec lat 80-tych, najpierw w Szwecji. 

Palniki retortowe do spalania pelet są produkowane w Szwecji już od kilkunastu lat. Technologia ta jest dopracowana i niezawodna. Od początku lat 90-tych po dzień dzisiejszy wyprodukowała ponad 100tyś. palników retortowych o mocy od 7kW do 300kW.

Ogrzewanie peletami może być równie wygodne jak opalanie olejem opałowym to znaczy że kotłownie na pelety są w pełni zautomatyzowane.

W Polsce pierwsza więkrza kotłownia na pelety z palnikami retortowymi BIOTEC o mocy 400kW powstała w Rzgowie k. Konina w 2004roku. Ogrzewa ona nowo wybudowane gimnazjum.

                                     PALNIKI NA PELETY               KOTŁY